Tato část webu Trhovokamenický památník (www.trhovokamenickypamatnik.cz) je věnována historii tohoto regionu.
Nejprve Trhové Kamenice, následně bližšímu a širšímu okolí, respektive Mikroregionu Hlinecko.
Zejména zde budou k vidění památníky bojovníků a obětí obou světových válek, tedy první světové války a druhé světové války (v Evropě). Průběžně budu doplňovat i jejich osudy, aby pro Vás jména na památnících nebyla jen jména či statistický údaj, ale abyste za ním viděli konkrétního člověka.
Na Raisově náměstí v Trhové Tamenici naleznete tyto památníky a pamětní desky:
1. Pomník obětem 1. a 2. světové války.
Je umístěný v horní části Raisova náměstí, před místní základní školou. Odhalen byl ve 20. letech 20. století jako památník obětem první světové války. Dnes jsou na něm uvedena i jména obětí druhé světové války z Trhové Kamenice. Památník zdobí busta prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka, která se na něj vrátila po 17. listopadu 1989. (Sejmutá za druhé světové války na příkaz nacistů a podruhé komunisty.) Neúplný seznam židovských obětí byl jedním z impulsů pro vznik nového památníku, který se nyné nachází po pravé straně tohoto pomníku.
2. Pamětní deska řediteli trhovokamenické školy Františku Hudcovi
Najdete ji na budově místní základní školy. Ta stojí na Raisově náměstí, v jeho horní části.
3. Pamětní deska (trhovokamenické muzeum) a hrob (jilemnický hřbitov) faráře Oldřicha Kučery Pamětní deska trhovokamenickému faráři Oldřichu Kučerovi je v zádveří trhovokamenického muzea (v budově bývalé fary), které se nachází na Raisově náměstí, vedle kostela sv. Filipa a sv. Jakuba. Oldřich Kučera byl zabit v chodbičce, která dnes vede k Muzeu strašidel.
4. Hlinecká ulice – památník popraveným rukojmím
Nachází se na Hlinecké ulici, na prvním domě od kostela po pravé straně. U něj byli dne 8. 5. 1945 zastřeleni čtyři rukojmí, kteří byli odvezeni z rohozenského hostince, kde se skrývali. Podle vzpomínek pamětníků jim byla osudná bílá vlajka, vyvěšená na tomto domě a mokré či zablácené boty, podle kterých němečtí vojáci vybírali “partyzány”.
Těmi zavražděnými byli:
Janko Trudič
Jaroslav Kvapil
Antonín Novák
Jan Michek
Nejprve byla na tomto místě vztyčena československá vlajka, následně deska se jmény obětí. Podstatnou úpravou prošel tento památník v roce 1966, při které ale došlo k důležité chybě – zatímco snímky z května 1945 naznačují, že zastřeleni ve vzpřímené poloze byli první dva a čtvrtý rukojmí, podle nové podoby památníku byli zastřeleni vzpřímení první tři rukojmí.
5. Hrob Bohumila Krále, který zahynul při bombardování Mostu USAAF
6. Hrob Antonína Alinčeho, zavražděného rukojmí
7. Hrob Josefa Kumpana, zavražděného rukojmí
8. Hrob Jaroslava Kvapila, zavražděného rukojmí
9. Hrob Jana Michka, zavražděného rukojmí
10. Hrob Ivana Grigorijeviče Gribova.
Ivan Grigorijevič Gribov je pohřbený na trhovokamenickém hřbitově, a to u zdi ve směru k Trhové Kamenici. Jedná se o jeho druhý hrob – po své smrti, byl zabit granátem při lovení ryb u Zadního rybníka, byl pohřben nedaleko místa své smrti. Trhovokamenický hřbitov se nachází na konci obce ve směru na Hlinsko.
11. Pamětní deska odbojářům Petru Dejnožkovi a Josefu Vařečkovi.
Nachází se vedle hrobu Ivana Grigorijeviče Gribova. Petr Dejnožka a Josef Vařečka se podíleli na komunistickém odboji. Původně byla tato pamětní deska umístěna na budově Místního národního výboru v Trhové Kamenici na Raisově náměstí.
12. Pamětní deska Josefa Kumpana
13. Polom Památníky na památku členů rodiny Urbanových, Polom
14. Rohozná/Nová Ves Památník padlým u Rohozné/Nové Vsi v květnu 1945
by fp_master and comments are closed.