Milan Fuchs se narodil 3. 9. 1887 na rodinném statku v Kuklenách jako Salomon Milan Fuchs Samuelu Fuchsovi a Josefě, rozené Pickové jako třetí ze čtyř dětí. Jeho sourozenci byli Otto Ervín, Ludwig a Fanni Irma.
V letech 1893 – 1898 navštěvoval pětitřídní školu obecnou v Trhové Kamenici, v listopadu roku 1898 přešel do Prahy a v roce 1900 měl studovat v Jihlavě. Zdá se, že měl k trhovokamenické škole velmi dobrý vztah – v letech své dospělosti si psal s řídícím učitelem Jebasem a v listopadu 1932, kdy školní rada zahajovala akci na stravování chudých dětí, nabídl, že zaplatí tisíc kusů pečiva a škole zaslal zimní čepice. Kromě této dobročinnosti byl aktivní i jinde, a to například v dozorčí radě Živnostenské obchodní záložny, která byla ustavena v roce 1929, popřípadě v politice, kam vstoupil ve volbách v roce 1938, kterých se účastnil jako člen Československé živnostensko-obchodnické strany středostavovské. Milan Fuchs byl rovněž členem Židovské náboženské obce. Byl také úspěšným místním podnikatelem. V roce 1908 ohlásil, že bude ve svém bydlišti v Trhové Kamenici čp. 35 provozovat faktorství vlasových sítěk (tedy vydávat materiál na jejich výrobu a hotové síťky přijímat), ale pravděpodobně se tomuto podnikání začal skutečně věnovat až v roce 1913, a to v domě čp. 16, faktorskou činnost ukončil o pět let později. Až do roku 1921 měl také továrnu na výrobu vlasových sítěk, ale tu zrušil, respektive vystoupil z firmy Samuela Fuchse vdova (s tradicí od roku 1848), která pak podnikala pouze v obchodu lidskými vlasy. Naopak v tomto roce založil akciovou společnost Atlantis spojené továrny pro vlasový průmysl, ve které se měly spojit doposud samostatné vlasařské firmy a kapitál bank, aby překonaly krizi vlasařského průmyslu. Krizi možná překonali (O působení této firmy mi není doposud známo více. Pozn, autora.), bohužel už ne novou politickou situaci. V roce 1939 Fuchsovi prodávají svou firmu Eduardu Sellingerovi z Náchoda, snad ve víře, že po válce se jim jejich firma vrátí zpět, zatímco bez prodeje by jim firma byla ukradena, respektive „arizována“. To se bohužel nestalo, protože nikdo z Fuchsových nepřežil.
Výše zmíněný vlasařský průmysl, kdy se z lidských vlasů vyráběly například síťky na vlasy, živil rozsáhlý region a věnovalo se mu na stovky domácích zaměstnanců.
Milan Fuchs se se svou manželkou dostal do transportu Cg, který opustil Pardubice směrem Terezín 9. 12. 1942. Tam byli necelé dva měsíce, než transportem Cs museli odjet do Osvětimi.
Transport s Milanem a Josefínou přijel do Osvětimi 27. 1. 43, spolu s nimi v něm bylo 991 osob, 409 mužů i chlapců a 584 žen a děvčat. V selekci bylo vybráno 212 mužů, označených čísly 93984 – 94195, a 72 žen, označených čísly 31870 – 31941. Ostatní byli zabiti v plynových komorách. Pravděpodobně mezi nimi byli i Milan Fuchs a jeho žena.
by fp_master and comments are closed.