Karel Kisch se narodil jako Moric Kisch 19. 3. 1894 v Trhové Kamenici pražskému obchodníkovi Moritzi Kischovi a Hermíně, rozené Minichové, dceři trhovokamenického obchodníka Ludvíka Minicha. Je pravděpodobné, že Moricův otec brzy zemřel, protože v jeho zápisu ve školní matrice první třídy je uvedena jako rodič Hermína Kischová, vdova. V trhovokamenické škole se Moricovi dařilo, až do páté třídy obecné školy měl většinou samé jedničky. Zda nastoupil i do dalšího vzdělání není známo.
Dne 6. 12. 1927 se Moric Kisch oženil. V Plzni si vzal o sedm let mladší literární učitelku Annu Weisskopfovou. V té době byl již sirotek a bydlel v Brně, na ulici Trnitá 29. Živil se jako obchodník. 12. 6. 1931 se mu narodil syn Jiří. Dva měsíce před tím si Moric změnil křestní jméno na Karel.
Začátkem třicátých let bydleli Kischovi v Praze. Pak se pravděpodobně vrátili do Plzně, protože do transportu nastoupili právě zde. Ten odjel, označený písmenem S, 22. 1. 1941 do Terezína. Tam strávili devět měsíců a transportem Be, vypraveným 1. 9. 1942, byli odesláni do Raasiku v Estonsku, kam přijeli 5. 9. 1942. Ihned po příjezdu proběhla mezi vězni selekce. Odděleno bylo asi 200 mladých a práceschopných, kteří byli jako nucená pracovní síla odvedeni k vybudování Jägalského koncentračního tábora. Ti ostatní byli odvezeni do Kalevi-Liiva, písčitého místa v lesích u estonského Tallinnu. Všem účastníkům transportu bylo řečeno, že odloučení od těch vybraných je jenom dočasné a tak ti ostatní byli do poslední chvíle přesvědčeni, že cestují kamsi do tábora. Na plácku před vstupem do kotliny jim poručili se svléct. Následovala cesta úžlabinou k vykopané jámě v písku a střely popravčího komanda.
Mezi těmi, kteří nebyli vybráni k práci, mohli být manželé Kischovi.
by fp_master and comments are closed.