Josefina Löwyová se narodila 16. 2. 1893 v Trhové Kamenici 35 jako Josefina Weissensteinová manželům Heinrichovi a Bertě, rozené Fuchsové.
Dne 27. 4. 1919 se provdala do Brna za Josefa Löwyho, o sedm let staršího obchodníkaz Brna, se kterým měla dvě děti, Gertrudu, narozenou 28. 1. 1920 a Alici Rittu, narozenou 14. 5. V Brně obývali byt číslo 6 na adrese Tivolli 55. Tento dům později Löwyovi koupili a za Protektorátu prodali, respektive byli spíše nuceni prodat Vystěhovaleckému fondu, jehož prostřednictvím nacisté zabírali židovský majetek.
Poté, kdy Löwyovi dostali předvolání k transportu, se museli dostavit na místní shromaždiště, které se nacházelo v dnešní Merhautově ulici, čp. 37, v budově bývalé městské odborné školy pro ženská povolání. Poté všichni lidé, shromáždění v transportu Af, ve kterém byli i Löwyovi, odešli na brněnské hlavní nádraží a 31. 3. 1942 okolo půl čtvrté v noci odjeli do Terezína, respektive Bohušovic nad Ohří, kde byla poslední vlaková zastávka před Terezínem. Z Bohušovic pak šel celý transport pěšky asi tři kilometry až do Terezína. I oni museli projít tak zvanou šlojskou a je otázka, zda ji vůbec opustili, protože hned 18. 4. 1942 odjeli transportem Ap do polského Rejowiece. Krátký pobyt tohoto transportu v ghettu byl zaviněn obavou jeho funkcionářů, aby nově příchozí nezískali v Terezíně důležitá pracovní místa a tak i spojení, která by jim v budoucnu pomohla při vyreklamování z transportu.
Pamětníci uvádějí, že během zastávky transportu v Lublinu byly odpojeny vagony se zavazadly, a tak se většina deportovaných se tak ocitla bez výbavy na cestu. Část vězňů tohoto transportu zůstala v Rejowci, skupina práceschopných byla odvezena na meliorační práce do tábora Sawin a dalších táborů v okolí. Zde, v obtížných podmínkách, většinou nevhodně a nedostatečně oblečeni, po kolena ve vodě, vykonávali muži i ženy ty nejtěžší práce. V říjnu roku 1942 byly jarní transporty z Protektorátu, podle informací Roberta Kuwalka ze Státního muzea v Majdanku, odeslány do vyhlazovacího tábora Sobibor. Tam se uskutečnila selekce a část práce schopných lidí byla odeslána do nedalekých táborů, jako například Ujazdow a Krychow. Protože Josef i Josefina Löwyovi byli ve svém věku pro nacisti již staří, je možné, že byli v Sobiboru zavražděni a možná i proto byla Josefina k datu 28. 10. 1944 prohlášena za mrtvou. Ani u ní není kvůli odkazům na zákon o ochraně osobních údajů zatím zjistit, kdo o to požádal. Osud jejich dcer je neznámý.
by fp_master and comments are closed.