Koncentrační tábor Osvětim I (Auschwitz).
Stručná historie tábora:
Založen byl 27. 4. 1940 v bývalých kasárnách. Od října 1941 do března 1942 v něm byl zřízen zajatecký zajatecký tábor pro sovětské zajatce. Přeživší byli přestěhováni do nového tábora v Birkenau. Poté zde byl ženský koncentrační tábor, a to do srpna 1942, kdy byly vězenkyně odeslány do Birkenau. Osvobozen byl 27. 1. 1845 Rudou armádou.
Informace pro návštěvníky:
Město Osvětim se nachází cca 60 km západně od Krakova. Z České republiky se do něj dostanete nejlépe vlakem s přestupem v Katowicích. Před nádražím se nachází stanoviště taxíků.
Aktuální informace o vstupu do areálu bývalého tábora Auschwitz I (a II) najdete pod níže uvedeným odkazem na Muzeum Osvětim. Zejména v sezóně je hojně navštěvováno a návštěva jednotlivců může být upravována.
Podle vlastní zkušenosti je nejlepší Osvětim I navštívit jako první, a to hned z rána po otvírací hodině. Jednak ještě není nutné připojit se k nějaké skupině (viz web muzea), jednak je zde málo lidí a lépe se fotografuje. Jak dlouho zde budete, je, jdete-li sami, čistě na Vás. Mně zabrala návštěva Osvětimi I cca 4 hodiny.
Chtěli-li byste bádat v místním archivu (nachází se hned za známou bránou), je lepší objednat se předem mailem a rovnou si domluvit, o jaké informace/materiály byste měli zájem. Archiv otevírá hodinu před samotným muzeem, takže máte ještě lepší možnost k focení, aspoň TÉ brány.
V areálu se nachází prodejna suvenýrů/publikací, pošta i bankomat.
Přijedete-li vlastním vozem, zajeďte na parkoviště u areálu muzea. Mají tam na všech okolních parkovištích zvyk, že je u nich osoba v reflexní vestě, která na Vás gestikuluje, abyste zaparkovali u nich. Nicméně se domnívám, že tento zvyk je motiován spíš snahou o výdělek těch dalších parkovišť, než snahou řídit nějakým způsobem obsazenost muzejního parkoviště.
Budete-li se chtít najíst, u muzea Osvětim I je jídelna a v nejbližším okolí několik restaurací. Hledáte-li ubytování v městě Osvětim, mohu ze zkušenosti doporučit Hotel Kamieniec. Některé pokoje, respektive ten, kde jsem byl já, vypadají skromně, ale naprosto dostatečně. Mají internet na pokojích a vaří velmi dobře. Také si vyzkoušíte další cizí jazyk, protože personál hotelu mluví (mluvil cca v roce 2010) jen polsky. Zkušenosti mám i s penzionem Pierrot, ale pamatuji si z něj jen luxusně vypadající interiér pokoje, padající přistýlku a dveře sprchového kouta otevírající se do koupelny. Špatně se nebydlelo ani zde. Nicméně se zde nevaří, ale mají tam internet. A není do ve městě Osvětim, ale trochu dále.
Muzeum Osvětim/Museum Auschitz
Web města Osvětim/Web of the city Oświęcim
Ve městě Osvětim ale najdete i jiné pamětihodnosti. Například zámek, synagogu a muzeum ghetta. Více informací o pamětnihodnostech Osvětimi a jeho okresu najdete zde.
by fp_master and comments are closed.