V ghettu Riga byli vězněni:
Josefína Fischerová byla do ghetta Riga dopravena z ghetta Terezín transportem Bb, který ho opustil 20. 8. 1942.
Hermína Opálková byla do ghetta Riga dopravena z ghetta Terezín transportem O, který ho opustil 9. 1. 1942
Emilie Votická a její manžel Rudolf Votický byli z ghetta Terezín do ghetta v Rize dopraveni stejným transportem jako Josefína Fischerová.
Stručná historie ghetta:
Ghetto se nachází na Moskevském předměstí. Vzniklo v říjnu 1941. Tam byli přesunti všichni místní Židé a ostatní obyvatelé byli vystěhováni. Většina místních Židů ale pak byla vyvražděna v Rumbulském masakru. Přeživší byli následně přesunuti do tzv. malého ghetta. Židé z jiných zemí byli směřováni do velkého ghetta. V chladném počasí byli Židé nahnáni do ghetta jen s tím, co si nesli s sebou. Nedostali žádné jídlo a tak žili z toho, co našli. Rižské ghetto bylo vyklízeno od července 1943 a vězni byli přesouváni do nově vzniklého koncentračního tábora na rižském předměstí Kaiserwald (Mežaparks). Poslední Židé (ti kteří nebyli odvezeni dříve do Osvětimi, jiných táborů nebo povražděni) byli z ghetta deportováni v listopadu 1943.
Informace pro návštěvníky:
Do Rigy se dostanete obligátním autobusem, vlakem, ale i letecky, a to přímo z Prahy. Po městě se můžete pohybovat pěšky nebo místní velmi dobrou MHD (pravda, já ji využil na to, abych se dostal z letiště do hotelu a zpátky). Nevím, jak jinde ve městě, ale v trafice před letištěm, kde seženete lístky na MHD, mluví anglicky. O ubytování se zmiňovat nebudu – Riga je velké město, určitě si vyberete. Pokud byste chtěli zkusít lotyšské jídlo, shánějte se po restauracích Lido (jedna z nich je v horním patře letiště). Riga je město dvou tváří – turistická část vypadá nádherně – pěkné ulice (a například secesní čtvrť), nábřežím, krásné parky, ale zajdete-li se podívat do někdejšího rižského ghetta, kde byli vězněni i výše uvedení lidé, uvidíte domy, které tam stály v době druhé světové války a bezpochyby hluboko před ní a které se od té doby nezměnily. Narazíte i na některé opuštěné a vypálené novější domy…Památek je zde bezpochyby hodně, ale teď bych zmínil dva – památník vypálené synagogy a památník padlým novinářům v roce 1991. Prvně zmíněný památník je na zdi někdejší synagogy, kam Němci nahnali několik set Židů a pak ji zapálili. Památník je otočený “dovnitř” synagogy a i protože zní zbyla část obvodových zdí, stojíte vlastně také v této synagoze. A tedy v místě, kde ty stovky lidí umíraly…Památník padlým novinářům tvoří několik kamenů s jejich jmény. Jedná se o novináře, kteří byli zastřeleni na konci 20.(!) století při snaze Lotyška získat nezávislost (na SSSR).
V Rize je nově otevřené muzeum ghetta.
by fp_master and comments are closed.